07.04.2025. Momir Iseni

Paralisani analizom

Paraliza prevelikom analizom

Video sam na forumima, slušao u razgovorima  – sve one koji grozničavo pokušavaju da sastave „savršen plan ishrane“ (ili treninga), da budu sigurni da se baš svaki aspekt uklapa kako bi maksimalno sagoreo svu masnoću, istovremeno dodajući naslage nove mišićne mase.

Analiziraju se svi mogući načini ishrane. Uključuju aspekti paleo dijete, cikličnog unošenja ugljenih hidrata, mešaju sa keto dijetom, dodaju faze punjenja hidratima, ograničeni post… I, pre ili kasnije – obično pre – završi u konfuziji.

Prosta istina glasi: nema univerzalno savršene dijete. I nikad neće biti. Ono daje odlične rezultate ovog meseca ili godine, ili u ovom životnom dobu, možda (verovatno!) neće delovati tako dobro u nekim drugim periodima. Zato, umesto da se upinjete i gubite živce opsesivno nastojeći da sve bude savršeno… jednostavno otpočnite sa procesom krećući od osnovnih postavki, i dozvolite komadićima mozaika da sami dođu na svoje mesto. Počnite – i usput podešavajte stvari .

Naravno da treba uložiti određeno vreme u osmišljavanje pametnog plana – ali to nikako ne treba da preraste u ogroman, detaljan naučni projekat koji vas unedogled sprečava da otpočnete jer čekate „da sve dođe na svoje mesto pre no što krenete“. Odugovlačanje i nesigurnost manifestuju se na mnogo načina – a jedan od najizraženijih je takozvana „paraliza (prevelikom) analizom“.

Svakako promislite o svojoj dijeti, ali ne razmišljajte (premišljajte) više nego što je neophodno.

Što ste više u stanju da stvar učinite jednostavnijom, biće vam jednostavnije da je se pridržavate na duže staze. To važi za sve u životu – i dijetu, i trening, i radne navike. A postojanost na duže staze je siguran put do uspeha.

Koliko puta mi je klijent došao sa „stručnim“, u stvari prekomplikovanim programom dijete i suplementacije – a sve to je uvek 90% spoljašnjih, kozmetičkih stvari, i samo 10% onih osnovnih. Ljudi se lako povode za egzotičnim pojmovima, zvučnim režima treninga i ishrane, najnovijim „čudotvornim“ suplementima… ali ništa od toga nije od temeljnog značaja. Temelji su jako prosti i lako razumljivi – i takvi su već desetinama i stotinama hiljada godina – principi funkcionisanja organizma su takvi kakvi jesu. Ja im obrnem taj odnos – „Hajde da, zas promenu, primenimo 90% temeljnih stvari, i 10% tih ‘specijalnih podešavanja’“ – i to uvek pokrene proces.

Koji je vaš odnos temeljnog i kozmetičkog? Znate li šta je šta?


Ostavite odgovor